Upravit stránku
22. 03. 2017Protivánková Marie
O možnostech jak rekonstruovat střechu toho bylo již hodně napsáno. Tentokrát se zaměříme na technologie, která začíná být i u nás velmi populární -  fotovoltaika. Díky dotacím a vysoké garantované výkupní ceně takto získané elektrické energie se střecha sama zaplatí a potom ještě vytvoří zisk.

Přímá přeměna sluneční energie na elektrický proud v solárním článku vyžaduje v podstatě pouze plochou střechu, která umožní využití energetického potenciálu slunce, jenž u nás v průměru činí 1000 kWh z jednoho čtverečního metru horizontální střechy za rok.

  •  Nápad pro ploché střechy

Unikátní střešní plášť vznikne tak, že je svařen z hydroizolačních pásů, na jejichž povrchu jsou integrovány solární moduly. Velké plochy střech, nejen výrobních a průmyslových objektů, ale také obytných domů, jsou pro takové využití ideální: stačí si jen představit povrch všech střech stávajících panelových sídlišť a můžeme vypnout Temelín. To je přirozeně jen fantazírování, ale cožpak by nám před časem současný raketový růst cen energií nepřipadal také fantastický? Fotovoltaika na střechách není levná, ale tváří v tvář zdražování jsou pojmy jako levný či drahý náhle relativní. Specielní fólií není ostatně potřeba pokrývat celou střechu, využít lze pouze ty plochy, které slunce osvětluje nejvíc. Nebudeme tedy fólii aplikovat na trvale zastíněných místech, a u střech s malým spádem pro ni zvolíme plochy orientované k jihu.

  • Kouzelná fólie 

Základem celého systému je světlá, standardně bílá hydroizolační fólie na bázi EVA/PVC (tedy etylen-vinyl-acetát legovaný polyvinylchloridem). Jmenuje se EVALON  a na jejím povrchu jsou integrovány matné černomodré solární moduly, pružné a s jemnou strukturou horního povrchu, jejíž reflexe je 1/3 reflexe skla. Každý modul se skládá z dvaadvaceti, případně jedenácti solárních buněk o rozměrech 240 x 340 mm, spojených do sériového elektrického obvodu. V jistém smyslu se zde uplatňují některé vynálezy, které vznikly díky kosmickému výzkumu.

  • Buňky, po nichž lze chodit

Buňky jsou z obou stran opatřeny flexibilní transparentní vrstvou na bázi teflonu, odolnou vůči povětrnostním podmínkám. Samotné solární buňky jsou třívrstvé, aby dokázaly dokonale využít jednotlivé složky slunečního spektra. Vyrobené jsou z amorfního křemíku. Spodní záporný pól je z fólie z ušlechtilé oceli, horní kladný pól je z průhledné mřížky – tu rovněž tvoří vlákna z ušlechtilé oceli. Protože solární modul je navařen na horním povrchu fólie, tvoří s ní vlastně jeden celek, takže odpadají všechny ty jednotlivé složité nosné konstrukce a stojany, potřebné při použití tradičních těžkých externích solárních článků se sklem. Jednotlivé moduly spojují vodiče v tepelné izolaci pod spodní stranou fólie. Končí pod střešní konstrukci ve sběrné síti. Garantovaná životnost certifikované fólie je přes dvacet let.

  • Postup při návrhu

Při návrhu konkrétního střešního pláště poskytujeme zájemcům plnou technickou podporu. Všechno začíná vyplněním Zajišťovacího protokolu, který slouží ke stanovení výkonu, optimálního sklonu, orientace a tvaru střešních ploch, určení účinnosti a velikosti fotovoltaického pole a k stanovení kladečského a kotevního plánu. Tento protokol je pak třeba vyhodnotit již v přímé spolupráci s výrobcem fólie a teprve poté je možné odpovědně nabídku dopracovat.

  • Jak se dělá střecha

Připravit „elektrickou“ střechu je práce pro odborníky: multifunkční střešní fólie EVALON-Solar mohou totiž pokládat pouze pracovníci proškolení a úzce specializovaní na provádění fóliových hydroizolačních systémů. Na připravený podklad fólii mechanicky ukotví a jednotlivé pásy spojí svařovacím automatem na horký vzduch. Jednotlivé spojovací kabely pod fólií pak protáhnou izolatéři, a konečné spojení rozvodů provedou elektro specialisté.

  • Co EVALON-Solar umí:

* Folie slouží k dokonalé ochraně objektů proti srážkové vodě a zároveň přeměňuje sluneční energii na elektrický proud. Lze ji aplikovat na každý tvar střechy, je plně flexibilní, bez skel, pomocných rámů a držáků. Má extrémně nízkou hmotnost a proto je použitelná i pro střechy s nosnou konstrukci z trapézového plechu.

* Skládá se ze tří vrstev pro lepší využití slunečního spektra, které v oblasti modrozeleného světla zajišťují vyšší účinnost a efektivitu celkového výkonu solárního článku během roku. Proud vyrábí i za šera, a to lépe, nežkrystalické solární články stejného výkonu. Oproti krystalickým solárním článkům je ve výkonu, intenzitě proudu a napětí méně závislá na teplotě.

* Jednotlivé buňky solárního modulu propojují diody zamezující odpojení celého modulu při případné poruše nebo poškození některé z buněk. Vůči povětrnostním podmínkám je fólie plně odolná: solární moduly jsou na povrchu opatřeny samočisticí a ze spodní strany flexibilní transparentní vrstvou.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti