Upravit stránku
17. 12. 2018Protivánková Marie

Zvažujete opravu fasády, a nevíte, zda částečně, komplexně anebo vůbec? Zkuste termovizní měření. Termovize přesně ukáže, kde jsou problematické části fasády.

Termovizi je stále možné objednat ještě pro letošní zimu.

Riziková místa na fasádě

 

Tepelný most je místo v konstrukci, kde je tepelná izolace oslabená a teplo se přes ni může velmi lehce. I když se jedná o velmi malá místa, dokážou znepříjemnit život a udělat byt neobyvatelným. K viditelným, a člověku nebezpečným problémům patří studený povrch konstrukce uvnitř místností, na němž pak může kondenzovat vodní pára a následně se tvořit plísně. To se stává, pokud je vzduch v místnostech vlhký. Obvykle tyto problémy nastávají po výměně oken, která proběhne bez zateplení a nebo tam, kde se některá část stavby nezateplí.

 

K velmi problematickým tepelným mostům pak patří ty, kde dochází ke kondenzaci vodní páry uvnitř konstrukce. Zkondenzovaná voda může natropit velkou neplechu zejména tam, kde se jedná o dřevěnou konstrukci (dřevěné stropní trámy, vestavba do podkroví apod., známe např. případy propadnutých stropů), a nebo tam, kde může docházet k reznutí ocelové výztuže, což je případ zejména panelových domů. U nich se vodní pára dostává z interiéru do spár mezi panely, kde kondenzuje na nosné výztuži a pomalu ji nahlodává. Protože je zde ocelová výztuž o průměru 20 mm, její přereznutí trvá několik desítek let. Potom nastávají opravdové nepříjemnosti. Již se v minulosti stalo, že vypadl celý obvodový panel.

 

 Jaké tepelné mosty způsobují spáry mezi panely je vidět na termogramu – obrázek 1. Místa, kudy uniká více tepla, jsou znázorněna světlejší barvou. Stejný panel je pak vidět na obrázku 2.

Obr. 1
Obr. 2

Chybné příklady táhnou 


Mimo těchto životu či zdraví nebezpečných projevů však tepelné mosty způsobují i nemalé ekonomické škody. Přestože se jedná o malé plochy, mohou způsobit velké úniky tepla. Mohou snížit účinnost tepelné izolace až o 40 %, v mimořádných případech i více. Jak může vypadat fasáda s nevhodnými hmoždinkami při pohledu termovizí, je patrné z termogramu na obrázku 3, přitom na fasádě nejsou vidět (zatím) jakékoliv problémy – viz obrázek 4. Postupem času se pravděpodobně hmoždinky do fasády prorýsují. Tepelné mosty však mohou v zateplovacím systému vzniknout i mnoha jinými způsoby. Setkali jsem se dokonce s tím, že jedna stavební firma použila na fasádu nekvalitní omítkovinu na níž začaly zvenku růst řasy. Aby nemuseli celou fasádu předělávat, vyvrtali v tepelné izolaci velmi hustou síť děr. Tím byla porušena funkce tepelné izolace a fasáda se začala ohřívat z interiéru, což řasám nesvědčilo. Majitel objektu byl spokojen – měl zatepleno a řasy nerostly. Kdyby si však uvědomil, že vlastně má dům s tepelnou izolací o minimálním účinku, asi by radostí neskákal.

Obr. 3
Obr. 4

Zásady termovizního měření 


Pokud byste si nechávali provádět termovizní měření, tak je nutné dodržet několik zásad:
-    měření by měl provádět někdo s delší praxí. I když obsluha zařízení vypadá jednoduše, má mnohá specifika, která se lze naučit pouze delší praxí.
-    Podmínkou pro termovizní snímkování je rozdíl vnitřní a vnější teploty minimálně 20°C, proto je možné je provádět pouze ve vhodné období v zimních měsících. Aby nemohly být výsledky termovizního měření zkresleny například sluncem, ohřívajícím jižní fasádu domu, provádí se měření většinou v brzkých ranních hodinách.

Získejte termovizní měření pro Váš dům zdarma


Zvažujete zateplení domu, a máte-li zájem o profesionální termovizní měření, kontaktujte nás. Z důvodu dodržení klimatických podmínek termovizního měření se s Vámi domluvíme na termínech dle aktuálního stavu počasí.  Tato nabídka je určena pro bytové domy ve vlastnictví SVJ a BD, které jsou  před rekonstrukcí ZDARMA

Napište nám – zeptejte se nás

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti